VI edycja Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności wystartowała!

W VI edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności temat zmienny w roku szkolnym 2021/2022 brzmi „Cywilne komponenty kierowania bezpieczeństwem narodowym”. W zakładce Program jest opublikowany program zmienny i literatura do niego.

Tematy prac na I etap Olimpiady

  1. Rola Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych w czasie pokoju i wojny.
  2. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – pozycja i zadania.
  3. Rola MON, MSZ i MSWiA w systemie bezpieczeństwa narodowego.
  4. Zadania z zakresu planowania cywilnego w zarządzaniu kryzysowym.
  5. Opieka nad kombatantami i weteranami jako zadanie władz RP.

Serdecznie zapraszamy!

Do etapu centralnego zakwalifikowani zostali następujący uczniowie:

 

L.p. Nazwisko i imię uczestnika Nazwa szkoły
Dolnośląski Komitet Okręgowy
1. Jungowski Nataniel V LO we Wrocławiu
2. Kutyba Zofia V LO we Wrocławiu
3. Kurzeja Hubert X LO we Wrocławiu
4. Wróbel Stanisław XII LO we Wrocławiu
5. Żędzian Karol XII LO we Wrocławiu
6. Radecki Igor LO w Zgorzelcu
7. Ratajczyk Tadeusz Zespół Szkół w Polkowicach
8. Traczyk Amelia LO w Zgorzelcu
9. Guź Małgorzata I LO w Oławie
10. Liskowacka Maksymiliana LO w Zgorzelcu
Kujawsko-pomorski Komitet Okręgowy
11. Okruciński Michał Zespół Szkół nr 1 Golub-D.
12. Krzykowski Szymon Zespół Szkół nr 1 Golub-D.
13. Bronka Jakub I LO Inowrocław
14. Trojanowski Maciej Zespół Szkół nr 1 Golub-D.
15. Serkowski Oskar I LO Inowrocław
16. Badźmirowska Agata Zespół Szkół nr 1 Golub-D.
17. Jaworska Agata I LO Bydgoszcz
18. Rzepkowski Mateusz Zespół Szkół nr 1 Golub-D.
19. Jabłońska Magdalena Zespół Szkół nr 1 Golub-D.
20. Dembowski Ignacy Zespół Szkół Katolickich Włocławek
Lubelski Komitet Okręgowy
21. Zgłobicki Jakub III LO im. Unii Lubelskiej Lublin
22.  Ryłowicz Julia Zespół Szkół nr 5 Lublin
23. Matuszak Urszula V LO Lublin
24. Zaborska Agata Prywatne LO im. Królowej Jadwigi Lublin
25. Małogocka Zuzanna V LO Lublin
26. Filip Kisielewski V LO Lublin
27. Nowosad Anna ZS nr 3 Hrubieszów
28. Marianna Gałan V LO Lublin
29. Marek Magier V LO Lublin
30. Paulina Bartoszewska Prywatne LO im. Królowej Jadwigi Lublin
Lubuski Komitet Okręgowy
31. Mesjasz Miłosz Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
32. Gajda Szymon Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
33. Dziurawiec Kacper Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu
34. Chaszczewski Mikołaj Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
35. Borowczak Urszula 1 Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie
36. Siwińska Paulina IV Liceum Ogólnokształcące
37. Pohrebny Wiktor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 “Budowlanka” w Zielonej Górze
38. Maćków Piotr Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach
39. Wojciechowski Grzegorz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 “Budowlanka” w Zielonej Górze
40. Gomółka Weronika 1 Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie
Łódzki Komitet Okręgowy
41. Dynus Olaf Zespół Szkół Ponadpodstawowych Kleszczów
42. Gwadera Maksym Zespół Szkół Ponadpodstawowych Kleszczów
43. Kałucki Krzysztof Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach
44. Smutek Zofia Zespół Szkół Ponadpodstawowych Kleszczów
45. Moława Wiktoria XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
46. Dzieciątkowski Filip Zespół Szkół Ponadpodstawowych Kleszczów
47. Sujata Zofia Zespół Szkół Ponadpodstawowych Kleszczów
48. Swat Natalia XXV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Łodzi
Małopolski Komitet Okręgowy
49. Ptaszyński Michał VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie
50. Piwek Nadia VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie
51. Zmysłowski Szymon VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
52. Szopa Martyna XII Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Krakowie
53. Opiela Julia Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
54. Lelito Katarzyna Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu
55. Kołodziej Katarzyna Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu
56. Szymczyk Sebastian Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
57. Cieśla Marlena Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku
58. Prause Martje Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku
Mazowiecki Komitet Okręgowy
59. Jobski Igor VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie
60. Kaczprzak Nikodem Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. Krzysztofa Kieślowskiego w Warszawie
61. Kocjan Kamil VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV
62. Maliszewska Weronika VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV
63. Markowski Miłosz II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Ostrołęce
64. Miłek Cezary II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Ostrołęce
65. Nitek Aleksandra Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej
66. Pątkowski Igor Zespół Szkół Nr 1 im. gen. J.Bema w Ciechanowie
67. Stępień Magdalena I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu
68. Zgoliński Dominik VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV
Podkarpacki Komitet Okręgowy
69. Kopeć Alicja Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
70. Kaczmaryk Jakub Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
71. Żurek Agata I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu
72. Rojek Jan Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie
73. Jęk-Walkowicz Mikołaj Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
74. Grządziel Katarzyna I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu
75. Kasprzyk Gabriela I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu
76. Kidacka Patrycja Zespół Szkół w Tyczynie
77. Kowalski Rafał Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
Podlaski Komitet Okręgowy
78. Prokorym Kornel Zespół Szkół w Sokółce
79. Cholewska Klaudia Zespół Szkół w Sokółce
80. Birkos Klaudia Zespół Szkół w Sokółce
81. Burak Agata Patrycja Zespół Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej
82. Zielenkiewicz Karol Zespół Szkół w Sokółce
83. Boruch Krzysztof Zespół Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej
84. Zarzecki Kacper Zespół Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej
85. Jackiewicz Natalia Zespół Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej
86. Cholewska Kinga Zespół Szkół w Sokółce
Pomorski Komitet Okręgowy
87. Klaudia Mazurkiewicz Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich
88. Monika Belke Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich
89. Amanda Szyszka Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich
90. Kornelia Kryger Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich
91. Mateusz Mastrolonito Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Chojnicach
92. Wiktoria Tandecka Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich
93. Mateusz Witak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie
94. Patryk Kusz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie
95. Karolina Gawin Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Chojnicach
96. Agata Święcika Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Chojnicach
Śląski Komitet Okręgowy
97. Emil Kielar V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
98. Miłosz Marian V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
99. Paweł Puzoń IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie
100. Kajetan Uziałko Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku Białej
101. Łukasz Piłat IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie
102. Paulina Głąb V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
103. Marcin Jarek V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
104. Maciej Pietrzak IX Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Częstochowie
105. Piotr Szmajda II Liceum Ogólnokształcące w Mysłowicach
106. Kacper Łucka V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
Świętokrzyski Komitet Okręgowy
107. Pocheć Mateusz Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
108. Janus Kacper II LO im. S. Staszica w Starachowicach
109. Nobis Kamil Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
110. Celuch Hubert Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
111. Wargas Igor Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
112. Wzorek Karolina II LO im. S. Staszica w Starachowicach
113. Margas Mateusz Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
114. Ostrowska Oliwia Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
115. Janus Agata Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
116. Dygas Agata Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w Starachowicach
Warmińsko-mazurski Komitet Okręgowy
117. Ostapkiewicz Igor Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach
118. Bielicki Dawid Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach
119. Matyjaszek Wiktoria Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach
120. Żylińska Wiktoria Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach
121. Surma Aleksander Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w
122. Rafalska Zuzanna Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. E. Orzeszkowej w
123. Graw Mateusz Zespół Szkół w Pasłęku
124. Danowski Emil Liceum Ogólnokształcące im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie
125. Szczęśniak Izabela Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
126. Niedźwiecki Daniel Zespół Szkół w Pasłęku
Zachodniopomorski Komitet Okręgowy
127. Barszczak Michał XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
128. Dudko Kajetan XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
129. Pawełczyk Alex I LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie
130. Brelik Natalia I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
131. Pietraszko Kacper I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
132. Ciecierski Jerzy Zespół Szkół Nr I im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
133. Paszkiewicz Sandra Zespół Szkół Nr I im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
134. Józefowicz Mateusz Zespół Szkół Nr I im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
135. Wąż Joanna Zespół Szkół Nr I im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie
136. Kondela Nina Zespół Szkół Nr I im. Bolesława Krzywoustego w Choszcznie

1200px-facebook-svg

Zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka!


Bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo narodowe to wyzwania, które w drugiej dekadzie obecnego stulecia nabrały szczególnego znaczenia. Konflikty wojenne, zamachy terrorystyczne, strukturalny niedorozwój całych regionów globu oraz towarzyszący im brak perspektyw poprawy sytuacji państw i narodów są tragiczną codziennością współczesnego świata. Ich konsekwencją stał się m.in. kryzys migracyjny o nieprzewidywalnych wręcz skutkach na przyszłość. Aby rozwiązywać problemy, należy je najpierw zdiagnozować i zrozumieć. Do tego jest jednak potrzebna rzetelna wiedza. By wyjść naprzeciw tym przemianom i zachęcić ludzi, zwłaszcza młodych, do zgłębienia wiedzy z zakresu problematyki bezpieczeństwa i obronności podjęta została inicjatywa organizowania konkursu wiedzy na ten temat.

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności jest inicjatywą edukacyjną podjętą przez Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych) we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi z całego kraju.

Celem Olimpiady jest propagowanie wiedzy w zakresie nauk o bezpieczeństwie i nauk o obronności, kreowanie postaw patriotycznych, krzewienie zrozumienia i tolerancji wobec drugiego człowieka. Pragniemy – rozwijając wiedzę akademicką i kreując kompetencje społeczne – wpływać na kształtowanie Polski bezpiecznej, Polski szanującej swoje tradycje, Polski przyjaznej wobec innych.

W Olimpiadzie tej  uczestnicy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – walczyć będą o 36 indeksów na studia w zakresie bezpieczeństwa w renomowanych wyższych uczelniach oraz o cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Liczymy na to, że nasza inicjatywa spotka się z życzliwym przyjęciem ze strony nauczycieli oraz uczniów, zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa i obronności.

podpis-w-jakubowski

 

Organizatorzy:

Uniwersytet Warszawski NATO Force Integration Unit Poland
(Grupa Integracyjna Sił NATO w Polsce)

Podmiot wspierający:

inop_skrot_i_napis_kolor

 

 

 

Uczelnie oferujące indeksy dla laureatów Olimpiady:

  • Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Warszawski
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie